Новини

Природні явища як фактор небезпеки на виробництві

Природні явища як фактор небезпеки на виробництві

Глобальна зміна клімату є однією з найгостріших екологічних проблем, яка стоїть перед людством. Найбільш помітним наслідком зміни клімату, у нашому регіоні України, є різке потепління та надзвичайні ситуації такі як: сильні шторми, урагани, зливи, грози. Що спонукає при таких складних погодних умовах роботодавців та працівників звернути особливу увагу на безпеку праці.

Однією із основних ознак виникнення сильних вітрів, шквалів, ураганів, буревіїв і смерчів є: різке падіння атмосферного тиску і посилення швидкості вітру, шторми. Такі природні явища це стихійне лихо, яке виникає в будь-яку пору року. На сучасному науковому рівні синоптикам вдається попереджати про них завчасно.

Небезпека для працівників підприємств, установ, організацій при таких природних явищах, полягає в руйнуванні споруд, ліній електропередач, наземних трубопроводів, а також ураження людей уламками зруйнованих споруд, уламками скла, що летять з великою швидкістю.

Тому, з метою запобігання виробничого травматизму під час складних погодних умовах роботодавцям необхідно проінформувати працівників підприємств, установ, організацій щодо вжиття заходів для організації безпечного виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації. При небезпечних погодних явищах, для запобігання та зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть викликати загибель або травмування працівників, керівникам слід звернути особливу увагу на:

– своєчасність оповіщення усіх робітників підприємства про погіршення  погодних умов, що насуваються;

– у разі сильного вітру  працівники, які перебувають  на території, повинні сховатися в найближчій будівлі, щільно закрити усі вікна, хвіртки та двері, відійти від вікон та на безпечну відстань від скляних дахів;

– працівники, які опинились на території  підприємства, під час негоди повинні уникати знаходження поблизу від ліній електропередач, великих дерев, бути обережними переходячи з об’єкта на інший об’єкт;

– знаходячись на території, під час негоди, працівникам необхідно остерігатись уламків конструкцій та предметів, які нависають на будівлях, обірваних дротів від ліній електромереж, зірваних покрівель;

       – при сильному вітрі, шквалі, урагані на підприємстві необхідно припинити роботи, які проводяться на висоті.

На відкритих площах будівельних майданчиків при несприятливих погодних умовах необхідно припинити роботу вантажопідіймальних кранів, забезпечити їх стійкість та опустити вантаж. Не дозволяється виконувати роботи на висоті у відкритих місцях при швидкості вітру понад 10 м/с .

В нашому регіоні інколи приходиться дуже часто чекати на живильну вологу, яка випадає на землю в вигляді опадів. Як правило перед початком дощу ми спостерігаємо за таким природним явищем, як блискавиця та грім. Зачасту не замислюючись, яку смертельну небезпеку це явище природи несе за собою. Як відомо, блискавка зазвичай б’є в найвищу точку на своїй дорозі. Самотня людина в полі також може стати тією самою високою точкою. Ще страшніше знаходитися в грозу на самотньому пагорбі! Якщо працівники, виконуючи роботи в полі, залишилися наодинці з грозою, їм необхідно сховатися в будь-якому можливому поглибленні: канавці або найнижчому місці поля, присісти і пригнути голову. Лежати на мокрій землі під час грози не рекомендується. Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка найчастіше потрапляє в найвищі з них (дуб, тополя, сосна і т.д.). Отже, чим менше деревце, під яким ви знайшли притулок, тим безпечніше Вам там буде. Також слід зауважити, що використання мобільного телефону під час грози дуже небезпечно. Існує загроза, що високочастотне електромагнітне поле телефону притягне блискавку.  Щоб не наражати себе на небезпеку слід вимкнути пристрій.

З кожним днем все яскравіше світить сонце, все більше підвищується температура повітря. Погода стає дедалі спекотнішою. Настає пора найбільшої пожежної небезпеки, особливо під час збирання зернових. Необережне поводження з вогнем може призвести не тільки до матеріальних збитків, але й опіків та навіть загибелі людей.  

Кожен працюючий повинен чітко усвідомлювати, що його особиста безпека, не тільки під час виконання службових обов’язків, а й в повсякденному житті, є запорукою здоров’я його та оточуючих його людей. Як вчить нас життєвий досвід всі травми на виробництві є наслідком порушення вимог нормативно-правових актів, інструкцій з охорони праці та пожежної безпеки. Роботодавцям та службам с охорони праці необхідно тримати під постійним контролем проведення заходів направлених на запобігання травматизму в підприємствах, організаціях, установах та фізичних осіб-підприємців, а саме: проводити позачергові інструктажи, бесіди, навчання про те, як поводитись під час тих чи інших складних погодних умов!

Страховий експерт з охорони праці

Варашського відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування

України в Рівненській області

О. П. Марковець