Новини

Голова Вараської районної ради Ярослав Березюк взяв участь в засіданні Зборів Української асоціації районних та обласних рад «Проблемні питання фінансового забезпечення районних рад»

ГОЛОВА ВАРАСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ З ПРЕЗИДЕНТОМ УАРОР СЕРГІЄМ ЧЕРНОВИМ

З КОЛЕГАМИ ГОЛОВАМИ РІВНЕНСЬКОЇ ТА САРНЕНСЬКОЇ РАЙОННИХ РАД

2 липня у м. Києві голова Вараської районної ради Ярослав Березюк взяв участь в засіданні Зборів Української асоціації районних та обласних рад «Проблемні питання фінансового забезпечення районних рад».

Захід організовано за ініціативи голів районних рад України.

Обговорено загальний стан функціонування районних рад, наслідки, що спричинені проблемами з фінансуванням районних рад та шляхи їх подолання.

До спілкування з керівниками районних рад були запрошені керівники Офісу Президента України, центральних органів виконавчої влади, парламентарії, експерти та відповідні міжнародні організації.

Як зазначив Президент УАРОР Сергій Чернов, ініціатива проведення Зборів виникла у керівників органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня у зв’язку з реалізацією законів за реєстраційними номерами № 907-IX та 1009-IX.

«Ці нормативно-правові акти значно обмежили джерела наповнення районних бюджетів, а також виключили районні ради з фінансової мережі на отримання коштів із Державного бюджету України. У результаті районні ради не можуть повноцінно виконувати свої конституційні повноваження – надавати послуги громадянам, а більшість з них навіть не мають можливості утримувати свої апарати», — наголосив Сергій Чернов.

УАРОР неодноразово зверталася до центральних органів державної влади стосовно вирішення проблем районних рад.

У програмі заходу розглянуто такі питання:

Стан функціонування районних рад: сьогодення та перспективи

Фінансове забезпечення районних рад: проблеми та наслідки

Експертний погляд на стан функціонування районних рад

Шляхи вирішення проблемних питань фінансового забезпечення районних рад.

На проблемні аспекти діяльності райрад дали відповіді представники Мінрегіону, Мінфіну та Голова профільного Комітету ВРУ Андрій Клочко.

Досягнуто розуміння, що у зв’язку з зазначеними та обговореними проблемами, районні ради не можуть утримувати та управляти майном спільної власності, що їм належить, сприяти здійсненню соціально-економічних програм та інших повноважень визначених чинним базовим Законом та Конституцією України, у тому числі утримувати виконавчі апарати.

Процес передачі майна від районних рад громадам не має якісного нормативного забезпечення та призводить до погіршення надання послуг громадянам. Відтак порушено основний принцип адмінреформи, принцип субсидіарності. Відповідно до якого надання послуг має бути навпаки покращено та надано якісно і в повному обсязі. Негативні наслідки цієї проблеми уже присутні – закриваються спортивні школи, школи мистецтв, заклади соціальної опіки та інші об’єкти.

А це суперечить самій ідеї реформи, відповідно до якої результатом змін має стати наближення та покращення послуги для людей.

Ці проблеми, вже в першому півріччі 2021 року, відчутні й в громадах нашого Вараського району. Якщо в минулих роках на території колишніх районів, що увійшли до новоствореного, діяло та фінансувалось близько 60-ти програм соціально-економічного, сільськогогосподарського, культурного та інших напрямків, на сьогодні діючими залишилось близько 30-ти, але й ті райрада, через фактичну відсутність районного бюджету, неспроможна профінансувати.

Разом з тим, незважаючи на фінансові проблеми з утримання апарату, за час діяльності Вараської районної ради було проведено 5 пленарних засідань, на яких розглянуто і прийнято 44 рішення. (Для порівняння з відповідним періодом минулих років: 2019р. – 38 рішень, 2020р. – 42). З них 14- з організаційних питань, 7 – стосуються безпосередньо управління майном спільної власності, 8 – бюджетно-фінансової діяльності, 4- питання земельних відносин, 3 – рішення щодо районних програм та змін до них, які охоплюють широке коло питань покращення соціально-економічного розвитку району, 7 депутатських звернень та 1 запит.

Вселяє надію, що проблематика обговорена на Зборах отримала повне розуміння з боку міністерств та профільного парламентського комітету. А відтак було напрацьовано та одноголосно прийнято Резолюцію щодо внесення змін до Бюджетного кодексу, де визначено склад доходів районних бюджетів та виписано повноваження під які можуть надаватись ресурси для їх виконання.